Podczas Wigilii Paschalnej używa się wielu symboli, które mają bogate znaczenie teologiczne. Ogień symbolizuje Chrystusa jako światłość świata i Jego zwycięstwo nad ciemnością grzechu. Paschał to wielka świeca, która reprezentuje samego Chrystusa i Jego obecność wśród wiernych. Woda, używana podczas poświęcenia wody chrzcielnej, przypomina o chrzcie i oczyszczeniu z grzechów. Czytania z Starego Testamentu prowadzą wiernych przez historię zbawienia, a moment Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa jest świętowany jako spełnienie obietnic Bożych i początek nowego stworzenia.
Zapadający zmrok Wielkiej Soboty staje się prologiem do Wigilii Paschalnej, kiedy to Kościół Katolicki z niecierpliwością oczekuje na uroczyste rozpoczęcie Paschy. To w czasie Wigilii Paschalnej, wśród śpiewu Chwała Na Wysokości Bogu, zapala się paschał, który jest potężnym symbolem Zmartwychwstania Chrystusa.
W naszej Parafii w Wielką Sobotę od godz. 8.00 adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. Tradycyjnie, w ciagu tego dnia odbywało się także poświęcenie pokarmów, przyniesionych przez wiernych do świątyni.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła sie o godz. 21.00 i była uroczystym i triumfalnym przejściem do Zmartwychwstania Chrystusa, czyli rozoczęciem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Zapraszamy do fotorelacji: https://www.wojciechzamek.pl/galeria/triduum_paschalne_-_wielka_sobota_30032024