Parafia pw. Świętego Wojciecha w Jabłonowie Zamku
Jabłonowo-Zamek

TRIDUUM PASCHALNE - Wielka Sobota (30.03.2024)

Sobota, 30 Marzec 2024 r.

TRIDUUM PASCHALNE - Wielka Sobota (30.03.2024)


Podczas Wigilii Paschalnej używa się wielu symboli, które mają bogate znaczenie teologiczne. Ogień symbolizuje Chrystusa jako światłość świata i Jego zwycięstwo nad ciemnością grzechu. Paschał to wielka świeca, która reprezentuje samego Chrystusa i Jego obecność wśród wiernych. Woda, używana podczas poświęcenia wody chrzcielnej, przypomina o chrzcie i oczyszczeniu z grzechów. Czytania z Starego Testamentu prowadzą wiernych przez historię zbawienia, a moment Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa jest świętowany jako spełnienie obietnic Bożych i początek nowego stworzenia. 

Zapadający zmrok Wielkiej Soboty staje się prologiem do Wigilii Paschalnej, kiedy to Kościół Katolicki z niecierpliwością oczekuje na uroczyste rozpoczęcie Paschy. To w czasie Wigilii Paschalnej, wśród śpiewu Chwała Na Wysokości Bogu, zapala się paschał, który jest potężnym symbolem Zmartwychwstania Chrystusa. 

W naszej Parafii w Wielką Sobotę od godz. 8.00 adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. Tradycyjnie, w ciagu tego dnia odbywało się także poświęcenie pokarmów, przyniesionych przez wiernych do świątyni. 

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła sie o godz. 21.00 i była uroczystym i triumfalnym przejściem do Zmartwychwstania Chrystusa, czyli rozoczęciem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Zapraszamy do fotorelacji: https://www.wojciechzamek.pl/galeria/triduum_paschalne_-_wielka_sobota_30032024

Msze święte

Niedziela i święta
08.00, 09.30, 11.30

Dni powszednie
17:00

Liturgia dnia - skrót


Biuro Parafialne

Poniedziałki i piątki w godzinach:

15.30-16.30

oraz

po Mszach Świętych

Spowiedź

15 minut przed każdą Mszą św.

Facebook